Boya

Dış cephe boyama nasıl yapılır?

Dış cephe boyaması konut veya bina görünümünü çok büyük ölçüde etkiler. Ayrıca, Dış Cephenin hava koşullarının olumsuz etkilerinden daha az etkilenmesine yardımcı olur. Yazının devamında yer alan dış cephe boyama bilgileri ve önerilerine göz atarak konu hakkında daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Dış cephe boya türleri nedir?

Cephe boya türleri kendi içerisinde iki temel faktörde değerlendirilebilir. Bunlar düz ve grenli olarak karşımıza çıkar.

1 - Düz Dış Cephe Boyaları

%100 Saf Akrilik Dış Cephe Boyası

En önemli özelliği üstün aderans gücü sayesinde yüzeye çok iyi tutunmasıdır. Yüzeye yayılan yapısı nedeniyle pratik bir şekilde sürülür. Sürtünme, darbe, güneş ışığı, atmosfer koşullarına ve kirliliğine dayanıklıdır. Nefes alabilir olma özelliği ile yüzeyde meydana gelen nemin dışarı atılmasını sağlar. Su ile inceltilerek ve püskürtme, rulo veya fırça kullanarak uygulanabilir.

Silinebilir Dış Cephe Boyası

Silinebilir dış cephe boyaları içerisinde bulundurduğu bileşenler ile hidron özelliğine sahip olup, su itici özelliğe sahiptir. Dört mevsim uygulanabilen bu boyalar aynı zamanda uzun süre uv dayanımı sağlaması ile öne çıkmaktadır.

Silikonlu Dış Cephe Boyası

Silikonlu dış cephe boyaları nefes alabilme özellikleri sayesinde, nem ve rutubet oluşumunu engelleyerek uzun süre dayanım sağlar. Silikonlu dış cephe boyaları genellikle birçok üründe karşımıza çıkar. Kir itici yapısı sayesinde yağmur sonrasında toz, kir ve çamur gibi dış etkenlerin bina cephesinde tutunmasını engeller.

2 - Grenli Dış Cephe Boyaları

Grenli dış cephe boyaları ise dekoratif görünüme sahip kendinden desenli boya türleridir. Farklı amaçlarla dekoratif uygulamalarda kendinden desenli olması nedeniyle şık görünümler elde edilmektedir.

Dış Cephe Boya Uygulamasında Püf Noktalar Nelerdir?
  • Güvenliğiniz ve boya işlemi için gerekli ekipmanları hazırlayın. Merdiven kullanıyorsanız, merdivenin düz ve sağlam bir zeminde olduğundan emin olun. Ayrıca mutlaka yanınızda merdiveni tutan birisi olsun. Boyama işlemi sırasında ihtiyaç duyacağınız tüm ekipmanları hazırladığınızdan da emin olmalısınız
  • Dış cephe boyası yapacağınız zemini temiz ve mümkün olduğunca pürüzsüz hale getirmeye çalışın. Eğer duvarda hasarlı bölgeler varsa, uygun ekipmanlar ile bu hasarları giderin. Zemin hazırlığını tercih ettiğiniz veya gerekli olan boya türüne göre de yapabilirsiniz. Bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz, Polisan Kansai Çağrı Merkezimizi arayarak (444 0 8380) yardım alabilirsiniz.
  • Seçtiğiniz boya türü ne olursa olsun, kullanım öncesinde uygun bir malzeme ile iyice karıştırılmalıdır. Ayrıca boyaların çok soğuk ve sıcak ortamlarda uygulanması önerilmez. İnce katmanlar halinde uygulama yapılması istenilen sonucu elde etmenizi sağlar. Boya türü ile ilgili uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken özel durumlar varsa bunları da unutmamalısınız.
Polisan Dış Cephe Boyaları

Boya seçimi söz konusu olduğunda birçok kullanıcının tercihi olan Polisan, dış cephe uygulamalarında da birçok alternatifi sizlere sunar. Silikon, grenli ve akrilik olarak tüm çeşitleri mevcuttur. Dış cephe boyama için istediğiniz birçok rengi ürün çeşitleri içerisinde bulabilirsiniz.

Polisan Exelans Turbo ve Polisan Exelans Turbo C1 Flex ürünlerimiz en çok tercih edilen dış cephe boyalarındandır. Polisan Exelans dış cephe boya ailesinde farklı ihtiyaçlara yönelik ürübler de bulunmaktadır. Dış cephe boyaması ile ilgili profesyonel destek almak için binlerce mesleki yeterlilik sertifikalı Polisan Boya Ustaları’ndan size en yakın olanını öğrenmek için tıklayınız.

Devamını Oku

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.