Macun

Deniz Grubu Macunlar

Deniz araçlarının boyanması sırasında suya, deniz suyuna, güneş ışınlarına ve rutubete dayanıklı malzemeler kullanılması gerekir. Deniz grubu macunlar bu amaçla geliştirilmişlerdir. Tekne, gemi gibi deniz araçlarının son kat boyalarının pürüzsüz görünümü için boya öncesinde macun uygulanır. Ahşap dolgu macunu korozyona karşı yüksek dirençli olarak üretilir.

Tekne ve gemi gibi deniz araçlarının yapım aşamasında macun kullanılması ile dayanıklılığı artar. Bunun yanında çarpma gibi nedenlerden dolayı teknelerin yüzeylerinde oluşan çatlak, delik gibi pürüzlerin tamiri için son kat boya öncesinde deniz grubu macun kullanılır. Bu sayede boyanın pürüzsüz görünmesi mümkün olur.

Deniz Grubu Macun Çeşitleri

Epoksi tamir macunu gibi reçine esaslı çift komponentli macunlar ahşap, metal, sac, polyester ve beton gibi çok sayıda yüzey üzerine uygulanabilir. Bu macunlar deniz grubu adı altında üretiliyor olmakla birlikte yüksek dayanıklılık ve su geçirmezlik gerektiren bütün yüzeylerde kullanılır. Deniz grubu macunlar şu özellikleri ile tercih edilir:

  • Deniz araçlarının korozyona, güneş ışınlarına, deniz suyuna, deniz tuzuna karşı dayanıklılığını artırır.
  • Uygulandığı yüzeyde kabarma, çatlama yapmaz.
  • Çatlak, çizik ve delik gibi pürüzlerin tamiri başarı ile yapılır.
  • Boyanın ve uygulandığı yüzeyin ömrünün uzamasını sağlar.
Epoksi Macun

Epoksi macun iki bileşenli olarak üretilir. Uygulandığı yüzeye tam olarak yapışır, kabarma ve çökme yapmaz. Tekne ve gemilerin su geçirgenliğinin olmasının önüne geçer. Deniz araçlarının yüzeylerinde olan küçük kusurların tamamen kapatılması görevini başarı ile gerçekleştirir.

Uygulaması pratik olan bu macun ahşap, metal, fiberglas gibi yüzeyler için uygundur. Polisan epoksi macun kullanıma hazır olarak sunulur. Hızlı kuruma özelliğine sahiptir. Macunlama sonrası astarlama ve boya işlemleri de kısa süre içinde gerçekleştirilerek tekneler estetik görünümüne kavuşur.

Dolgu Macunu

Dolgu macunu deniz araçlarının yüzeylerinde bulunan delik, çatlak gibi boşlukların doldurulması amacıyla kullanılır. Kuruduktan sonra genleşme yapmaz. Bu sayede yüzeyde yeni çatlaklar oluşmaz. Yüzeylerde oluşan delik ve çatlakların macun ile doldurulmaması halinde son kat boyanın başarılı olması mümkün değildir. Bundan dolayı Polisan tarafından üretilen dolgu macunu kullanılması boyanın estetik görünümü için yararlı olur.

Deniz araçlarının yüzeylerinde oluşan çatlak ve deliklerin dolgu macunu ile doldurulmasının ardından astarlama ve boyama işlemleri güvenle yapılır. Deniz araçlarının ömrünü uzatan bu macun deniz suyuna ve kimyasallara karşı dayanıklıdır.

Tekne Macunu

Tekneler sürekli olarak deniz suyu ile temas eder. Aynı zamanda güneş ışınlarını da direkt alıyor olmaları nedeniyle yüksek koruma sağlayan ürünler ile macunlama, astarlama ve boyama yapılması gerekir. Polisan tarafından üretilen tekne macunu bu görevi başarı ile yerine getirir.

Boya öncesinde macunlama işlemi yapılması ile teknenin yüzeyinde koruyucu bir katman oluşturulur. Bu şekilde darbe ve küçük çarpmalarda teknenin yüzeyinin zarar görmesinin önüne geçilir. Kullanıma hazır, uygulaması kolay macun kullanımı ile macunlama sırasında zamandan tasarruf edilir.

Deniz Grubu Macunlar Nerelerde Kullanılır?

Epoksi dolgu macunu deniz araçlarında olduğu gibi inşaat ve otomotiv sektörü gibi farklı sektörlerde de kullanılır. Çift bileşenli yapısı ile yüksek dayanıklılık isteyen tüm yüzeylerde kullanıma uygundur. Su, deniz suyu, UV ışınları, nem ile temas eden yüzeylerde boya öncesinde deniz grubu macunlar kullanılır.

Tekne, yat ve gemilerin imalat aşamasında astarlama öncesinde macun uygulanır. İnşaat sektöründe de binaların ıslak zemin adı verilen mahallerinde su geçirgenliğinin önlenmesi için tercih edilir. Otomotiv sektöründe araçların su ve nemden etkilenmemesi için boya öncesinde kullanılır. Deniz araçlarında, inşaat ve otomobillerde boya yenilemesi yapılırken astar altına uygulanır.

Deniz Grubu Macun Fiyatları

Epoksi macun fiyatları Polisan tarafından bütçe dostu olarak sunulur. Son teknoloji ile üretilen macunlar uygulandığı yüzeyin dayanıklılığını artırır. Yüzeyin ömrünü uzatıyor olması ile yüksek performanslıdır. Kabarma, çökme, çatlama yapmayan uygulandığı yüzeye tam olarak yapışan macun kullanılarak zamandan tasarruf edilir. 

Epoksi tamir macunu ile tamiri gerçekleştirilen tekne ve diğer deniz araçlarının son kat boyaları pürüzsüz ve estetik görünümlü olur. Polisan tarafından üretilen deniz grubu macun ürünlerini inceleyebilirsiniz. Bunları deniz araçlarının boyama öncesinde tamiri ve dayanıklılığını artırmak amacıyla kullanabilirsiniz.

Deniz araçlarını boyama işleminde kullanılan boya çeşitlerini de Polisan ürünleri arasında bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.