Tavan Boyası Nasıl Yapılır

tavan-boyasi-nedir-nasil-yapilirEvin genel atmosferi üzerinde büyük bir etkisi olan tavan boyası özenli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Eğer boyama sırasında yanlış bir hareket yaparsanız, bu durum kötü bir görünüme neden olabilir. Bundan dolayı hem boya işlemi yaparken hem de boya yapmak için malzeme seçerken dikkatli olmalısınız.


Tavan Boyası Neden Gereklidir?

Tavan boyası yapmak en az duvar dekorasyonu ve boyası kadar önemlidir. Ev dekorunun uyumlu ve hoş bir şekilde tamamlanması açısından tavan boyası gereklidir. Ayrıca tavandan su akması gibi problemlere önlem almak ve tavanın bakımlı kalması için de boya yapmak önem taşır. Asma tavan boyasını önemli ve gerekli kılan son nokta da hijyen açısındandır. Kısaca tek bir işlem ile birden çok fayda sağlayabilirsiniz.

Tavan Boyası için Gerekli Malzemeler

Bir yüzeyde boya yapmaya başlamadan önce gerekli olan tüm malzemelere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. İşleme başladığınızda eksik bir malzeme olması sizi yavaşlatır ve süreci olumsuz etkileyebilir. Tavan boyası yapacağınız için uzatma saplı bir fırça tercih etmek size kolaylık sağlar. Ayrıca bu tarzda olan rulolar daha düzgün bir şekilde boya yapmanıza da yardımcı olur. Bulundurmanız gereken diğer eşyalar işe aşağıdaki gibidir:

  • Merdiven
  • Boya tepsisi ve astar
  • Duvar fırçası
  • Spatula ve delikler için bir macun bıçak
  • Köşelerde olma ihtimali bulunan çatlaklar için bir kalafat tabancası

Boya Yapmaya Başlamadan Öncetavan-boyasi-nedir-nasil-yapilir-polisan

Duvar boyası işleminden de tahmin edebileceğiniz gibi odayı mümkün olduğunca eşyalardan arındırmak veya üzerlerini iyi bir şekilde kapatmak gerekir. Eğer mobilyalarınızı odadan çıkarmanız mümkünse, bu şekilde odayı boşaltabilirsiniz. Ancak odadan çıkartmak mümkün değilse mobilya ve boya olabilecek tüm eşyaların üzerini açık yer kalmayacak şekilde kapatmalısınız. Naylon benzeri bir madde kullanarak zemini kapatacaksınız merdiven kullanımına  dikkat etmelisiniz. Ayrıca kullandığınız kapatma malzemesi ne olursa olsun, boya yaparken yanınızda birinin olması gerekir. Polisan Ultra tavan boyası bu süreçte en büyük yardımcınızdır. Kolay sürülebilen, fırça izi bırakmayan ve sıçratma yapmayan yapısı ile Hem size yardım edecek hem de olası bir tehlikeli durumda size güvenlik ve destek sağlayacak biri olmadan boya yapmamalısınız.

Tavan Boyası Nasıl Yapılır?

Gerekli malzemeleri hazırladınız ve odayı da boyamaya uygun hale getirdiniz. Şimdi sırada tavan astarı yapmak var. Tavan astar boyasını, asıl boyanın daha uzun ömürlü, verimli olması, daha iyi yayılması ve eşit şekilde emilmesini sağlamak için yapmanız gerekir. Devamında yapmanız gerekenler ise aşağıdaki gibidir:

  • Tavanda delik kısımlar varsa macun kullanarak kapatmak ve pürüzlü yerler varsa spatula ile kazıyıp pürüzsüz hale getirmelisiniz.
  • Duvar ve tavanın buluştuğu noktaları kağıt bant ile kaplayabilirsiniz.
  • Bir miktar boyayı boya tepsisine aldıktan sonra ruloyu tepsiye batırın, yeterli ve eşit miktarda boya ile kaplanmasını sağlayın.
  • Köşelerden geniş alanlara doğru ilerleyerek boyama yapmaya başlayabilirsiniz. Köşelerde duvar fırçası kullanarak daha pratik bir şekilde boyayabilirsiniz. Ayrıca geniş alanlarda boyama yaparken ruloda çok fazla boya olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Bir kat boya yaptıktan sonra 6 saat bekleyip ikinci katmanı geçmeniz gerekir. Boyayı kurumaya bırakıp daha temiz ve hoş görünen tavanın evinize kattığı hoş havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Polisan Tavan Boyası

Polisan’da kalitesi ve zengin renk seçeneği ile fark yaratan birçok tavan boyası çeşidini bulabilirsiniz. Tavan Ultra gibi çeşitleri tercih ederek daha pratik bir şekilde boyama yapabilirsiniz. Kalitesi ile de farkını belli eden boya çeşitlerini uzun ömürlü kullanabilirsiniz.  Daha önce tavan, kartonpiyer, alçı tavan boyası yapmadıysanız, Polisan yetkililerinden uzman desteği alabilirsiniz. Evinize yakışan renk ve yapıda tavan boyaları için Polisan’ı tercih edebilirsiniz.

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.