Ev Boyama Sonrası Temizlik Nasıl Yapılır

ev-boyama-sonrasi-temizlik-nasil-yapilirBoya badana işleri evinizi yenileme noktasında heyecan uyandırıyor olabilir. Bu keyifli sürecin sonunda yaşam alanınızın değiştiğine ve güzelleştiğine şahit olursunuz. Peki bütün bu uygulamalar bittikten sonra son adım ne olmalı dersiniz? Tabii ki ev boyama sonrası temizlik!


Öncelikle Fırça Temizliğinden Başlayın

Yeni boyanmış bir alanın temizliğine fırça temizliğinden başlamak daha uygun olur. Çünkü fırçalar üzerinde kalan boya, başka yerlere bulaşarak temizlediğiniz yüzeylerin tekrardan kirlenmesine neden olabilir. Bundan dolayı ilk olarak fırça ve rulo temizliği yapmalısınız.

Fırça ve rulo temizliği boyama işlerinde kullanılan boyanın yapısına göre değişebilir. Kullanılan boya su bazlı ise ılık su ve deterjan yardımıyla fırçalarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir kaba ılık su ve deterjan koyarak fırçaları içine atmanız. Daha sonra fırçalarınızı kabın içinde daireler çizerek boyadan arındırabilirsiniz. Yapılarından dolayı ruloların temizliği fırçalara göre daha çok özen isteyebilir. Bunun için elleriniz ile ruloyu ovalamanız gerekir. Temizlenen rulo ve fırçaların üzerindeki fazla su çırpılarak akıtılır. Daha sonra rulo ve fırçalarınızı mumlu bir kağıda sararak muhafaza edebilirsiniz.

Kullanılan boya yağlı ise fırça temizliği biraz daha zahmetli olabilir. Bunun için çeşitli solvent ya da tiner kullanmanız gerekir. Kullanılan boyaya uygun bir tiner yardımıyla fırçaların üzerindeki boyayı temizleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken noktalar;

ev-boyama-sonrasi-temizlik-nasil-yapilir-polisan

 

  • Boyaya uygun bir solvent kullanmak,
  • Mümkünse fırça ve rulolar kurumadan önce boya işleminden hemen sonra temizlemek,
  • Temizliği yaparken ellerinizi kimyasallardan korumak için eldiven giymek,
  • Ellerinize bulaşan boyayı kesinlikle tiner ile temizlememek,
  • Temizlik sonrası boya ve fırçaları mumlu bir kağıda sarmak,
  • Son olarak boya temizleme işlemine başlamadan önce ellerinizi kremlemek boyanın yapışmasını engelleyecektir.

Boyama Yapılan Alanın Temizliği

Fırça ve rulolar temizlenip ortadan kaldırıldıktan sonra sıra boya yapılan mekanın temizliğine gelir. Bunun için öncelikle yere serilen muşambayı toplayarak işe başlayabilirsiniz. Daha sonra kapı pervazı, pencere kenarı, süpürgelikler gibi yerleri kontrol ederek boyanın taştığı noktaları silmelisiniz. Boya badana işlerinde fayanslar, parkeler ve camlar da kirlenmiş olabilir. Kusursuz bir değişim için bu yüzeylerin üzerinde oluşan boya lekelerini de temizlemelisiniz. Atlanmaması gereken bir adım da mekanın havalandırılarak boyadan yayılan koku ve kimyasalların dışarı çıkmasını sağlamaktır. Bu şekilde bir yol izleyerek ev boyama sonrası temizliği başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Ayrıca zahmete gerek kalmadan evinizin kusursuz bir şekilde boyanmasını istiyorsanız, Polisan markasının alanında uzman boyacılarından destek alabilirsiniz. Böylece çekeceğiniz zahmet boya rengini seçmekten öteye geçememiş olur.

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.