Boya ve Renkler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

boya-ve-renkler-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Hayatımızın her alanında karşımıza çıkan renkler, ister istemez ruh halimizi etkiler ve o anki duygu durumumuzu değiştirir. Biz farkında olalım ya da olmayalım, bazı renkler enerjimizi yükseltip daha pozitif hissetmemizi sağlarken, bazı renkler daha depresif hissetmemize neden olur. Örneğin turuncu ve sarı enerjimizi yükseltirken, mavi ve yeşil dinginlik verir. Beyaz huzur ve sakinliği çağrıştırırken, kırmızı canlılığı simgeler, siyah renk bir detay olarak kullanıldığında diğer renklerin daha belirgin durmasını sağlarken, genel kullanımda boğucu bir renk olabilir.


Yaşam Alanlarında Yeni Bir İfade Yolu

Renkler, mimari tasarımların da ayrılmaz bir parçasıdır ve mekanların enerjisini etkiler. Özellikle iç mekan tasarımlarında önem kazanan bu etki kimi zaman bilinçli olarak kimi zaman ise tamamen içgüdüsel olarak karşımıza çıkar. Hangi rengin ne anlama geldiği üzerine uzun uzun düşünmesek de seçtiğimiz duvar boyası renkleri evinizin, ofisinizin, iş yerinizin kısacası yaşam alanlarınızın en önemli dekorasyon unsurlarından biridir.

Özellikle evlerde, salon ya da oturma odası gibi ortak kullanılan alanlarda beyaz krem rengi ya da yeşil ve mavinin çok açık tonları kullanılır. Kartela renkleri içinde sıklıkla tercih edilen bu renkler vaktiğinizin çoğunun geçtiği mekanlara ferahlık verirken, daha huzurlu ve temiz hissetmenize de yardımcı olur.

Duvar boyası renkleriyle yaratılabilecek bir başka etki ise tamamlayıcı ya da zıt renkleri bir arada kullanarak mekana ayrı bir ruh katmaktır. Sarı ve turuncu gibi renkleri beyaz ve yeşillerle birlikte dar bir alanda detay olarak kullanmak evinizin o bölümünü vurgular ve enerjiyi yükseltir.


Mimari Tasarımların Vazgeçilmez Unsuru

Duvar boyası renkleri size ferah, sıcak, samimi ya da elegance mekanlar yaratmanızda yardımcı olurken, boya bileşenleri de daha sağlıklı bir ortam oluşturmanızı sağlar. Örneğin boya içinde bulunan pigmentler boyaya rengini verirken; örtücülük, dayanıklılık ve parlaklık gibi özellikler de katarlar. Böylece duvar boyası renkleri daha kalıcı ve canlı olur. Renk kalıcılığını artıran bir başka  etmen ise bağlayıcılardır. Bağlayıcılar renk pigmentlerini bir arada tutar ve boyaya yapışma, sertlik, sağlamlık, dış etkenlere karşı dayanıklılık gibi ekstra özellikler kazandırır.

Pigment ve bağlayıcıların yanı sıra, boyaların içeriğinde kimyasallar ve çözücüler de bulunur. Boyaların içeriğindeki kimyasallar, size zarar vermez ancak küf ve mantara karşı yaşam alanlarınızı korur. Çözücüler ise boyaların özelliğini değiştirmez fakat yapısını incelterek uygulama kolaylığı sağlar.

Küçük Mekanlar İçin Renk Önerileri

boya-ve-renkler-hakkinda-bilgiler-polisan

Küçük mekanlarda duvar boyası renkleri, o mekanı olduğundan daha ferah ya da daha dar gösterebilir. En doğru renge karar vermek için öncelikle ortamın ışık durumuna göz atmak gerekir. Bol ışık alan, büyük camlı evlerde, odalar küçük olsa bile ışığın yarattığı ferahlık boya konusunda daha özgür olmanızı sağlar. Dolayısıyla kartela renkleri seçerken, mekanın boyutu kadar ışığına da dikkat etmek son derece önemlidir.

Renk seçimi yaparken önemli olan bir diğer nokta ise, yaratmak istediğiniz atmosferdir. Mat ve pastel renklerle, mekanın enerjisini daha ve dengeli bir hale getirebilirsiniz. Tek bir duvarda koyu renkler tercih ederek enerjiyi yükseltebilir ve daha canlı bir mekana sahip olabilirsiniz.

Küçük mekanlarda boyanın rengi kadar kalitesine de dikkat etmelisiniz. Kapatıcılığı yüksek ve pürüzsüz boyalar, mekanın bir bütün olarak algılanmasını ve dolayısıyla daha büyük görünmesini sağlar.

Büyük Mekanlar İçin Özgür Renkler

Geniş alanlarda duvar boyası renkleri seçerken daha özgür olabilirsiniz. Özellikle koyu tonlar, büyük mekanlara son derece elegan bir hava katar. Koyu renk tercihi için lacivert, gri yeşilin ön plana çıktığı kartela renklerinde duvarlar dekorasyonun tamamlayıcısı değil, baş unsurudur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise halı, koltuk, perde gibi eşyaların renkleridir. Koyu renkler tercih edildiğinde, mobilya döşemeleri açık renk tercih edilirse hem ferahlık hem de canlılık sağlanır. Buna ilaveten, koyu renkler ışığı emdiği için mekanların aydınlatmasına da dikkat edilmelidir.

Büyük mekanlarda açık tonlarda duvar boyası renkleri kullanmak ise, mobilyalarınızı ön plana çıkarır. Açık renk duvarlar bir zemin olarak kullanılıp farklı resimler, fotoğraflar, duvar süsleri asmaya oldukça elverişlidir. Açık renkler, bohem mekanlar yaratmak için de idealdir. Duvarlarınızda krem, bej, fildişi, beyaz gibi açık kartela renkleri kullanmak isterseniz, ev dekorasyonunuzu renkli koltuk örtüleri, desenli duvar perdeli ve etnik kilimler, doğal aksesuarlar ile hareketlendirerek  hem sıcak ve samimi hem de sakin ve dingin mekanlar yaratabilirsiniz.

Duvar boyası renkleri, yaratmak istediğimiz atmosferi sandığımızdan daha fazla etkiler ve boyaların işlevsel ve estetik özellikleri daha yaşanabilir mekanlar yaratmanıza yardımcı olur. Mekanları dilediğiniz gibi tasarlamak için kartela renklerinden faydalanabilirsiniz. Gelişen boya teknolojisinin de etkisiyle, hemen her rengin onlarca farklı tonu sayesinde renk kartelası ile zevkinizi en iyi yansıtan rengi bulabilirsiniz.

Evlerinizi keyifle vakit geçireceğiniz, güzel enerjili, huzurlu mekanlara çevirmek için siz de hemen kartela renklerine bakabilir, duvarlarınızı dilediğiniz gibi boyayarak yepyeni mekanlar yaratabilirsiniz.

Sitemizin işlemesini sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi almak için Polisan Kansai Çerez Aydınlatma Metni'ni incelemenizi rica ederiz.